Testy

Test Depresji wg Becka

Test Depresji wg Becka – jest to skala samooceny i służy do przesiewowego rozpoznawania u siebie objawów depresji. Jednakże jest to tylko narzędzie pomocnicze, nie zastąpi badania u specjalisty.

Nie jest to diagnoza – ocena powinna dotyczyć samopoczucia w wybranym okresie czasu: ostatniej doby, ostatniego tygodnia lub ostatniego miesiąca (należy przy udzielaniu odpowiedzi stosować jednakową miarę czasu).

W każdym pytaniu są do wyboru cztery warianty odpowiedzi, które odpowiadają kolejno większej intensywności objawów. Są one punktowane odpowiednio jako 0, 1, 2, 3 punkty. Po zsumowaniu punktów otrzymujemy wyniki testu.
Skala Becka nie wystarczy do rozpoznania bądź wykluczenia zaburzeń depresyjnych. Test może stanowić więc jedynie pewną pomoc w diagnostyce i może być wykorzystany do monitorowania skuteczności przeprowadzanego leczenia.

Można samodzielnie wykonać test w skali Becka, lecz uzyskany w ten sposób wynik należy traktować jedynie jako sygnał o istnieniu pewnych zaburzeń nastroju. Jeśli po wypełnieniu wszystkich pól w kwestionariuszu i zsumowaniu punktów Skala Depresji Becka wskazuje niepokojące wyniki lub są one w naszym rozumieniu nieadekwatne do odczuwanego samopoczucia, powinny być one wystarczającą motywacją do odwiedzenia specjalisty. Na pewno nam to nie zaszkodzi, a może pomóc w wykryciu poważnych zaburzeń, które kwalifikują się do leczenia.

Na wypełnienie testu powinno poświęcić się ok. 10 min.

1. 1.

 
 
 
 

2. 2.

 
 
 
 

3. 3.

 
 
 
 

4. 4.

 
 
 
 

5. 5.

 
 
 
 

6. 6.

 
 
 
 

7. 7.

 
 
 
 

8. 8.

 
 
 
 

9. 9.

 
 
 
 

10. 10.

 
 
 
 

11. 11.

 
 
 
 

12. 12.

 
 
 
 

13. 13.

 
 
 
 

14. 14.

 
 
 
 

15. 15.

 
 
 
 

16. 16.

 
 
 
 

17. 17.

 
 
 
 

18. 18.

 
 
 
 

19. 19.

 
 
 
 

20. 20.

 
 
 
 

21. 21.